آمار بازدید

 • بازدید امروز : 16
 • بازدید دیروز : 3
 • بازدید کل : 47705

پیوند ها

روش مطالعه زمین شناسی


بسته فوق العاده فیزیک

روش مطالعه درس زمین شناسی(www.sanjeshy.ir)

یکی از درس‌هایی که در زیر گروه آزمایشی علوم تجربی قرار داشته و معمولاً به دلیل سختی و ضریب کمی که دارد مورد توجه و مطالعه داوطلبان قرار نمی‌گیرد، درس زمین شناسی است. درس زمین شناسی، یکی از دروس پایه در رشته تحصیلی علوم تجربی است که در پایه سوم و دوره پیش دانشگاهی تدریس می‌شود. این درس در بعضی از رشته‌ها مانند: داروسازی، زمین‌شناسی و شیمی دارای ضریب است و برای بقیه رشته‌ها دارای ضریب صفر است. به همین دلیل، اکثر دانش آموزان از مطالعه درس زمین شناسی و پاسخ دادن به سؤالات آن صرف‌نظر می‌کنند؛ اما باید توجه داشته باشید که کسب یک نمره متوسط یا بالا در این درس، تاثیر زیادی در رتبه کشوری شما می گذارد و قبول شدن در رشته هایی که به صورت کشوری در آنها گزینش صورت می‌گیرد، متاثر از این رتبه خواهد بود؛ علاوه بر این، اگر برخی از شما داوطلبان عزیز، علاقه‌مند به پذیرفته‌شدن در یکی از رشته های داروسازی، شیمی یا زمین شناسی باشید، حتماً باید این درس را مطالعه و نمره خوبی در آن کسب کنید. شما می‌توانید با گنجانیدن مطالعه زمین‌شناسی در برنامه درسی خود، حتی در سه یا دو ماه قبل از آزمون سراسری و پاسخ دادن به پرسش‌های این درس، رتبه کشوری بهتری کسب کنید.

همان گونه که در بالا اشاره شد، درس زمین شناسی در کنکور، مورد توجه تعداد بسیار معدودی از داوطلبان قرار می‌گیرد و تعداد بسیار کمی از آنها به مطالعه این درس برای کنکور می‌پردازند. برای این موضوع دلایل مختلفی وجود دارد که از اهم آنها می‌توان به دلایل زیر نیز اشاره کرد:

1- بر خلاف سایر دروس پایه، دانش‌آموز رشته علوم تجربی در پایه سوم با علم زمین‌شناسی در قالب یک کتاب و علم پایه آشنا می‌شود.

2- کتاب زمین‌شناسی، مفاهیم گسترده‌ای را شامل می‌شود که برای یادگیری آن در برنامه دانش‌آموز، فقط دو ساعت در هفته وقت اختصاص داده شده است. همین موضوع باعث می‌شود که دانش آموز، بسیاری از مطالب زمین‌شناسی را بخوبی یاد نگیرد و بعدها نیز به دلیل سختی مباحث آن، از مطالعه این درس صرف‌نظر کند.

3- از دیدگاه بسیاری از دانش‌آموزان، درس زمین شناسی، درسی خشک محسوب می‌گردد که فقط سعی دارد اطلاعات بسیار زیادی را به صورت فشرده به دانش‌آموزان انتقال دهد.

4- در بسیاری از موارد، وقت کافی برای مطالعه این درس در طول هفته و در روزهای امتحانات برای دانش‌آموزان وجود ندارد و همین موضوع باعث می‌شود تا آنان که از قبل، معلومات زیادی در این درس ندارند، از مطالعه آن برای کنکور نیز صرف نظر کنند.

5- در دوره پیش دانشگاهی، مهم‌ترین علت افت تحصیلی در درس زمین شناسی، که حتی با کنار گذاشتن این درس همراه است، باور دانش‌آموزان به این امر است که درس زمین شناسی در کسب رتبه مطلوب کنکور، بی‌تاثیر است؛ بنابراین، از مطالعه و وقت گذاشتن برای آن صرف نظر می‌کنند.

حالا که به دلایل اصلی مطالعه نشدن این درس توسط داوطلبان اشاره کردیم، بهتر است که درباره نحوه مطالعه و خواندن این درس برای کنکور نیز به مطالبی اشاره کنیم؛ تا اگر مایل بودید، مطالعه این درس را نیز در برنامه هفتگی خود بگنجانید. علاوه بر اینکه این درس برای قبولی در برخی از رشته‌ها مؤثر است، بر رتبه کشوری شما نیز تاثیر می‌گذارد؛ در حالی که جواب دادن به سؤالات زمین‌شناسی نیاز به تکنیک زیادی ندارد و شما براحتی و بدون صرف وقت چندان زیادی، می‌توانید از رمزگذاری و تصویر سازی برای یادگیری این درس کمک بگیرید.

برای مطالعه و یادگیری بهتر درس زمین شناسی، ابتدا مطالب را به صورت اجمالی و گذرا (پاراگراف اول و آخر، تیترها، شکل‌ها و ...) بخوانید تا ایده کلی آن را به دست آورید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا درک کنید که به دنبال چه هستید و چه چیزی از یادگیری این درس درنظر دارید؛ سپس چند دقیقه، پیرامون ایده‌ای که از مطلب گرفته‌اید، تفکر کنید؛ اینکه درباره آن چه اطلاعاتی از قبل دارید، کاربرد و ارتباط آن با مسایل روزمره چیست و ... ( سؤال طرح کنید و خودتان جواب دهید). این مساله باعث می‌شود تا یادگیری آسان‌تر و راحت‌تری داشته باشید.

بعد از انجام این کار، مطلب را به صورت دقیق بخوانید و زیر نکات مهم و کلیدی آن مطلب را خط بکشید. به خاطر داشته باشید که برای یادگیری این درس، نیاز به آنالیز اشکال زمین شناسی، شناسایی عناصر تشکیل دهنده لایه ها، مواد مذاب، شناسایی انواع گسل و شناسایی انواع امواج زلزله دارید. یکی از مهم‌ترین کارها در مطالعه این درس، خلاصه نویسی است. برای انجام این کار می توانید چند کار انجام دهید. یکی از این موارد آن است که نکات مهم را در گوشه کتاب حاشیه نویسی کنید یا خلاصه‌ها را به صورت فصل به فصل یا درس به درس در دفتر مربوط به این درس بگنجانید؛ اما بهترین روش برای خلاصه برداری، نوشتن مطالب مهم به صورت نمودار درختی، شبکه‌ای، جدول‌ها، شکل‌ها و ... است؛ یعنی مطالبی را که یاد گرفته‌اید، به شکلی که ذهنتان آن را خلق می‌کند، بازنویسی کنید. این موضوع باعث می‌شود تا در مطالعه بعدی بتوانید در مدت زمان کمتر، مطالب بیشتری را یاد بگیرید و این مطالب بیشتر در ذهنتان بماند. به این مساله حتماً توجه داشته باشید که خلاصه نویسی در این درس، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید؛ زیرا شما می‌بایست با درک درست، مطالب مهم تر را از درس بیرون بکشید؛ نه اینکه در هر بار مطالعه، همه درس را دوباره بخوانید و وقت زیادی را صرف این کار نمایید.

بهترین شیوه مرور مطالب، به این طریق است که پس از مطالعه عمیق مطالب، ده دقیقه به ذهن خود استراحت داده و سپس مطالب خوانده شده را مرور کنید. بیست و چهار ساعت بعد نیز می‌بایست مطالب را دوباره مرور کرده و یک هفته بعد نیز این کار را تکرار کنید. مرور مطالب بهتر است از روی خلاصه‌هایی که تهیه کرده‌اید صورت بگیرد؛ سپس در روزهای بعد از عید هم حتماً در زمان مرور کل دروس، مرور این درس را هم در برنامه خود بگنجانید.

شما داوطلبان عزیز باید توجه داشته باشید که از زمانی که در برنامه درسی خود مرور کردن را می‌گنجانید، حتماً از این خلاصه‌ها نیز استفاده کنید. نکته دیگر درباره یادگیری بهتر این درس آن است که می‌توانید از جعبه «لایتنر» برای یادگیری بهتر مطالب درس هم استفاده کنید. از آنجا که مطالب درس زمین‌شناسی، ریز و متنوع است، این جعبه به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد. حتی اگر بتوانید وقت بگذارید و بعضی از مطالب این درس را هم در جعبه «لایتنر» مرور کنید، این کار به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد تا یادگیری بهتر و ماندگارتری داشته باشید.

یکی دیگر از کارهایی که باید در مطالعه درس زمین شناسی حتماً آن را انجام دهید، تست زنی است. تست زنی در زمین شناسی نیز مانند سایر دروس، چند مرحله دارد. پیشنهاد می‌شود که ابتدا پس از مطالعه اولیه و به فاصله یک روز از مرور پایان هفته این درس، تست‌های مبحثی را که مطالعه کرده‌اید، پاسخ دهید. پس از آن و در زمان مرورهای جامع پس از عید نیز به انجام تست‌زنی ترکیبی در این درس مبادرت کنید و سپس در هفته‌های نزدیک به کنکور، حتماً تست‌زنی سرعتی داشته باشید. از آنجایی که تست زنی سرعتی، شامل پاسخگویی به سؤالات دروس مختلف است، سعی کنید در مدت زمانی که خودتان برای پاسخگویی به این درس در نظر گرفته‌اید و در زمانی که به پاسخگویی به درس‌های دیگر، بخصوص درس‌هایی که بخوبی آنها را مطالعه کرده و می‌توانید براحتی به آنها پاسخ دهید، لطمه نمی‌زند، به تست‌های این درس پاسخ دهید. پس از چند بار تست‌زنی، حتماً متوجه خواهید شد که چه درسی را در چه زمانی می‌توانید پاسخ بگویید؛ به این ترتیب، در جلسه امتحان و با توجه به تجربه‌ای که به دست آورده‌اید، می‌توانید پاسخگویی بهتری داشته باشید. در این درس، بررسی تست‌های سال‌های قبل آزمون سراسری و دانشگاه آزاد، بسیار مهم است؛ زیرا تقریباً نیمی از پرسش‌ها در این درس، در سال‌های قبل (به صورت پرسش‌های مشابه) به گونه‌ای آمده و تکراری است؛ پس فراموش نکنید که برای یادگیری و نتیجه‌گیری بهتر، حتماً تست‌های سال‌های قبل کنکور را به دقت مطالعه نمایید.

برای مطالعه درس زمین شناسی، حتماً به مطالب زیر توجه کنید:

1- درس زمین شناسی، در مقایسه با برخی دیگر از دروس رشته علوم تجربی، مانند زیست شناسی و شیمی، از اهمیت کمتری برخوردار است؛ پس زمانی مطالعه این درس را در برنامه خود بگنجانید که حتماً وقت کافی را برای مطالعه دروس مهم‌تر درنظر گرفته باشید.

2- کتاب درسی را یک بار به صورت روزنامه‌وار بخوانید و قسمت‌هایی را که مهم‌تر است علامت بزنید و از آنها نکته‌برداری کنید.

3- مطالب کتاب را به صورت گام به گام خوانده و تا مطلب قبلی را فرا نگرفته‌اید، مطلب جدید را شروع نکنید.

4- در بعضی از قسمت ها برای خودتان شکل ترسیم کنید و از روی شکل برای خودتان توضیح دهید.

5- برای یادگیری بهتر و ماندگارتر این درس، سری به اینترنت بزنید و شکل سنگ ها و ... را ببینید. انجام این کار باعث می شود تا حافظه تصویری شما هم به کمک یادگیری‌تان آمده و مطالب، بیشتر و راحت‌تر در ذهنتان بماند.

6- برای یادگیری بهتر، از اشکال و نقشه ها در این درس کمک بگیرید.

7- اگر وقت دارید، برای اینکه همیشه مطالب را به یاد داشته باشید، از مطالب کتاب، روزنامه دیواری یا ماکت مربوط به آن را درست کنید (بخصوص ماکت آتشفشان‌ها را بسازید) یا از ماکت‌هایی که قبلاً دوستان یا همکلاسی‌هایتان درست کرده‌اند، استفاده کنید.

8- خلاصه برداری های خود را به صورت هفتگی مرور کنید.

در ارتباط با فصل‌هایی مانند آب در خشکی که درمورد آشنایی با تاریخچه زمین است، بهتر است که با اطلاعاتی در مورد نحوه شکل گیری زمین از یک خشکی بزرگ و تقسیم آن به دو خشکی آشنا شده و سپس در مورد ساکنان اولیه زمین، از تک سلولی ها گرفته تا پیشرفته ترین نوع جانداران، یعنی پستانداران، اطلاعاتی را به دست آورید.

 

روش مطالعه زمین شناسی(قلم چی)

نام پشتيبان

روش مطالعه پيشنهادي

الهام طهماس پور

دانش آموز بايستي کتاب درسي را دقيق و به طور کامل مطالعه کند و سپس از کتاب جامع زمين شناسي استفاده کند تا با استفاده از گزيده نکات در مبحث مورد نظر نقاط ضعف برطرف شود .

از کتاب دوسالانه مطالب قسمت بيشتر بدانيد مطالعه شود که باعث مرور و يادآوري مفهومات درس مي شود.

سوالات کتاب دوسالانه به دو دسته تقسيم مي شوند ،سوالات صفحات زوج و سوالات صفحات فرد. سوالات صفحه هاي زوج و فرد هم مفهومي هستند با اين تفاوت که صفحات زوج داراي پاسخ تشريحي است و صفحات فرد بدون پاسخ هستند. بهتر است ابتدا به اين سوالات صفحه زوج پاسخ دهد و پاسخ نامه را بررسي کند تا با آمادگي بهتر به سراغ سوالات صفحات فرد برود.

الهام فراشائيان

پيشنهاد مي کنم پس از مطالعه عميق کتاب درسي به سراغ تست هاي اين کتاب برويد و پس از جواب دادن به تست ها مطالب و سوال هاي مهم را لايت کنيد .حتما از نکات خلاصه برداري کنيد و به صورت روزانه مطالعه کنيد.

پريسا همتي

با کمک اينترنت و پيدا کردن اطلاعات مربوط به اين درس ،يادگيري درس را با کمک اشکال و نقشه ها آسان تر کنيد و براي اين که هميشه مطالب را به ياد داشته باشيد از مطالب کتاب روزنامه ديواري يا ماکت مربوط به آن را درست کنيد(بخصوص ماکت آتشفشان ها را بسازيد.)

رضا درودگر

ابتدا بايد کتاب درسي را خوب و دقيق ياد گرفت سپس بايد تمرينات تشريحي را خوب تمرين کرد در اين قسمت از کتاب دوسالانه مي‌توان کمک گرفت چون اين کتاب داراي تنوع زياد در تمرين نمونه هاي تشريحي است سپس با حل تست هاي متنوع مي توان يادگيري خود رابهبود بخشيد و به جمع بندي مفاهيم يادگرفته بپردازيد.

رقيه خوش صحبت

باتوجه به اين که فصل آب در خشکي درمورد آشنايي با تاريخجه زمين است بهتر است اطلاعاتي در مورد نحوه ي شکل گيري زمين از يک خشکي بزرگ و تقسيم آن به دو خشکي آشنا شده و سپس درمورد ساکنان اوليه ي زمين که از تک سلولي ها گرفته تا پيشرفته ترين نوع جانداران يعني پستانداران اطلاعاتي را بدست آوريد و سپس چند نمونه سوال امتحاني کار کنيد.

زهرا ايرانپور

دانش آموزان مي‌بايست وقتي کاملا برمطلب تسلط پيدا کردند از کتاب جامع زمين استفاده کنند و دانسته هاي خود را فزوني بخشند .هم‌چنين مي توانند از شکل هاي آموزشي که مثلا نحوه فعاليت يک آتشفشان و هم‌چنين ساختمان آن را نشان مي دهد استفاده کنند.

سحر شهبازي

گام به گام مطالب را خوانده و تا قبل از اين که مطلب قبلي را فرا نگرفته اند مطلب جديد را شروع نکنند. وقتي کاملا بر مطلب تسلط پيدا کردند مي توانند از کتاب جامع زمين استفاده کنند و دانسته هاي خود را فزوني بخشند .هم‌چنين مي توانند از سي دي هاي آموزشي که مثلا نحوه فعاليت يک آتشفشان و هم چنين ساختمان آن را نشان مي دهد، استفاده کنند.

سعيده حداديان

ما با آناليز اشکال زمين شناسي، شناسايي عناصر تشکيل دهنده لايه ها ، مواد مذاب ، شناسايي انواع گسل و شناسايي انواع امواج زلزه به شکل ويژه سرو کار داريم.بهتر هست که اين مباحث را با صرف زماني بيش تر در قالب مسير مطالعه در کانون فرهنگي آموزش مطالعه کنيم و بهتر است داوطلبان فارغ التحصيل در مرحله سوم مطالعه استفاده بيشتري از کتاب جامع زمين‌شناسي داشته باشيم.

سميه اسماعيل نژاد

اول کتاب درسي را با دقت بخوانند و البته خلاصه نويسي مطالب فراموش نشود و سوال هاي نشان دار را از کتاب جامع زمين کار کنند .

سميه بزاززاده

اول مطالعه کتاب درسي که توسط دبير مربوطه تدريس شده و در صورت وجود مطالعه جزوه کلاسي معلم و سپس تحقيق با موضوع هاي مرتيط با اين درس از طريق جستجو در کتاب هاي علمي و سايت هاي زمين شناسي موجود در اينترنت و افزايش اطلاعات علمي در اين زمينه و سپس حل تمرينات کتاب دوسالانه.

سيد محمدرضا عارف زاده

دانش آموزان بايد درقدم اول در کلاس همگام با معلم باشند و درس را در کلاس به طور کامل ياد بگيرند. مرحله بعد دانش آموزان بايد مطابي را که در کلاس ياد گرفتند همان روز در خانه مرور کنند و براي تثبيت مطالب دانش آموزان سال سوم سوالات کتاب هاي کار را حل کنند. در اين کتاب دانش آموزان با چند دسته سوال آشنا هستند که عبارتست از: سوالات جاي خالي,ص-غ,چندگزينه اي,پاسخ کوتاه و سوالات تشريحي که در سه سطح ساده,متوسط و دشوار طراحي شده اند. در قسمت سوالات ص-غ جواب درست سوالات غلط را بنويسند,سوالات تشريحي را کامل جواب دهند,تکات موجود در سوالات تستي را در جلوي خود سوالا يادداشت کنند و ان نکات را در کتاب درسي هم وارد و متن آن را مشخص کنند. براي افزايش سرعت العمل در حل تستها بهتر است تستها را در زمان کمتر از دقيقه جواب دهند.

صديقه حسيني خرمي

1درس‌نامه‌هاي ابتداي هر فصل که باعث مي‌شود دانش‌آموزان نکات مهم را ياد بگيرند.
2-ديگر ويژگي مثبت اين کتاب کم حجم بودن آن است که باعث مي شود با توجه به اينکه اکثر دانش آموزان به کتاب زمين شناسي کمتر از ديگرکتابهاي تخصصي شان اهميت مي دهند بتوانند مباحثي را بصورت برگزيده انتخاب و مطالعه نمايند.

صديقه حسيني خرمي

دانش آموزان بعد از مطالعه کتاب درسي ،درس‌نامه کتاب جامع زمين‌شناسي را مطالعه کنند و براي آزمون 29دي به هيچ عنوان درس زمين شناسي را حذف نکنند و حداقل فصل2و5 را مطالعه نمايند

فاطمه خزائي

دانش آموز بعد از مطالعه کامل و دقيق متن کتاب درسي خود، درسنامه اول هر فصل را مطالعه کند و سپس به تمرين تست بپردازدمخصوصا تست هاي کنکور سراسري سالهاي گذشته را حل نمايد و در پايان نيز پاسخ نامه تشريحي را نيز مطالعه کند تا احتمالا اگر اشکالي داشت يا اينکه نکته خاصي در پاسخ سوال وجود داشت آن را نيز ياد بگيرد.

محسن خدامرادي

در اين بخش ما با :
آناليز اشکال زمين شناسي
شناسايي عناصر تشکيل دهنده لايه ها و مواد مذاب
شناسايي انواع گسل
شناسايي انواع امواج زلزه به شکل ويژه سرو کار داريم.

بهتر است داوطلبان فارغ التحصيل استفاده بيشتري از کتاب جامع زمين داشته باشند.

مهديه ابراهيمي

قبل از مطالعه ي کتاب دوسالانه ،دانش آموز بايستي کتاب درسي را دقيق و به طور کامل مطالعه کند و سپس از کتاب مربوطه استفاده کند تا در مبحث مورد نظر نقاط ضعف برطرف شود سپس به سرغ اين کتاب بيايد همچنين قبل از حل سوالات بهتر است مطالب قسمت بيشتر بدانيد مطالعه شود که باعث مرور و يادآوري مفهومات درس مي شود.سوالات اين کتاب به دو دسته تقسيم مي شوند ،سوالات صفحات زوج و سوالات صفحات فرد. سوالات صفحه هاي زوج و فرد هم مفهومي هستند با اين تفاوت که صفحات زوج داراي پاسخ تشريحي است و صفحات فرد بدون پاسخ هستند. بهتر است ابتدا به اين سوالات صفحه زوج پاسخ دهد و پاسخ نامه را بررسي کند تا با آمادگي بهتر به سراغ سوالات صفحات فرد برود.

مهسا رجحاني

به همه داوطلبان توصيه ميکنم کتاب درسي را يکبار به صورت روزنامه وار بخوانند تا متوجه موضوع شوند سپس قسمتهايي که مهم تر است را علامت بزنند و نکته برداري کنند و در بعضي قسمتها براي خودشان شکل ترسيم کنند.و از روي شکل براي خودشان توضيح بدهند و حتما خلاصه نويسي داشته باشند چون اين درس داراي نکات بسيار رريزي مي باشد و خيلي دقيق بايد اين قسمت را بخوانند.

ندا باغبان

مطالعه کتاب درسي سپس خلاصه درس هاي کتاب جامع زمين و سپس حل تست‌هاي کتاب جامع زمين.

هانيه عابد

به نظر من دانش آموزان بايد براي مطالعه دروس خود با ساعت پيش روند و بعد از مطالعه ي کامل مبحث مورد نظر در کتاب درسي خود ميتوانند از کتاب دو سالانه براي تثبيت کامل مبحث مورد نظر و براي تسلط مطالب در ذهنشان از کتاب جامع زمين استفاده کنند ودر نهايت در راستاي موارد ياد شده دانش آموزان ميتوانند به کمک جعبه به ياد مطالب درسي را در حافظه طولاني مدت بگنجانند.

 

 

روش پيشنهادي مطالعه زمين شناسي(قلم چی)

کتاب زمين‌شناسي سال سوم، حاوي مطالبي است که اکثر آنها جنبة حفظي داشته و با حافظه ما سروکار دارند. بخش اول اين کتاب که در مورد آب است داراي توضيحات بيشتري نسبت به بخش دوم کتاب است و نکته‌اي که بايد در مورد اين بخش در نظر بگيريم، توجه به اشکال اين فصل است که مي‌تواند همواره مورد سؤال تشريحي و يا تست کنکور واقع شود. متأسفانه بعضي دوستان اين درس را به علت کم اهميتي آن در مبحث کنکور، خيلي جدي نمي‌گيرند. ولي بايد توجه داشت که ضريب درس زمين‌شناسي تنها در زير گروه 1 تجربي 0 است و در 4 زيرگروه ديگر داراي ضريب مي‌باشد.

 همچنين تأثيري که اين درس روي تراز کل دانش‌آموز مي‌گذارد، باعث مي‌شود که اگر اين درس را خوب بزنيد، در انتخاب رشته‌هاي کشوري موفق‌تر عمل کنيد.

 بخش دوم اين کتاب که شامل «مبحث کاني‌ها» مي‌باشد، از حفظي‌ترين نکات منشأ گرفته که فقط دسته‌بندي، خلاصه کردن و مرور کردن و دقت روي متن کتاب و اشکال کتاب مي‌تواند به شما کمک کند. در کل، براي موفقيت در اين درس بايد متن کتاب درسي را به دقت بخوانيد و تعداد دفعات تکرار و مرور را بيشتر کنيد.

 

روش مطالعه زمین شناسی(ahmadikonkur.rzb.ir)

 • لازم به ذکره که این درس در زیر گروه یک ضریبی نداره(البته فعلا)
 • ولی برای قبولی تو رشته ی زیر گروههای دیگه،از جمله داروسازی ،شیمی،زمین شناسی و... باید حتما مطالعه بشه
 • و البته درس تقریبا ساده ای هست و همچنین تو رتبه ی کل شما تاثیر داره
 • جواب دادن به سوالات زمین شناسی نیاز به تکنیک زیادی نداره!!،میتونید از رمزگذاری و تصویر سازی کمک بگیرید
 • برای این درس هم باید حتما خلاصه نویسی صورت بگیره!
 • بهتره تست زنی با فاصله از مطالعه (بعد از یک روز) انجام بشه
 • میتونید لوحهای زمین شناسی رو به صورت هدیه به همراه محصولات درخواستیتون از ما تهیه کنید

 

روش مطالعه زمین شناسی(کنکور سرا)

۱۳نکته در مورد درس زمین شناسی

با شروع فصل بهار دانش آموزان رشته تجربی در مورد نحوه ی مطالعه درس زمین شناسی پرسش های زیادی دارند.

 در مطلب زیر نکاتی برای مطالعه این درس ارائه شده است:

 ۱- حتماً خلاصه نویسی داشته باشید، چون این درس دارای نکات بسیار ریزی می باشد .

 ۲- خلاصه برداری های خود را به صورت روزانه مرور کنید.

 ۳- گام به گام مطالب کتاب را خوانده و تا قبل از این که مطلب قبلی را فرا نگرفته اید ، مطلب جدید را شروع نکنید.

 ۴- کتاب درسی را یک بار به صورت روزنامه وار بخوانید و قسمت هایی که مهم تر است را علامت بزنید و نکته برداری کنید.

 ۵- در بعضی قسمت ها برای خودتان شکل ترسیم کنید و از روی شکل برای خودتان توضیح دهید.

 ۶- با کمک اینترنت و پیدا کردن اطلاعات مربوط به این درس ، یادگیری درس را با کمک اشکال و نقشه ها آسان تر کنید .

 ۷- برای این که همیشه مطالب را به یاد داشته باشید از مطالب کتاب روزنامه دیواری یا ماکت مربوط به آن را درست کنید(بخصوص ماکت آتشفشان ها را بسازید.)

 ۸- در رابطه با فصل هایی مانند آب در خشکی که درمورد آشنایی با تاریخجه زمین است بهتر است اطلاعاتی در مورد نحوه ی شکل گیری زمین از یک خشکی بزرگ و تقسیم آن به دو خشکی آشنا شده و سپس درمورد ساکنان اولیه ی زمین که از تک سلولی ها گرفته تا پیشرفته ترین نوع جانداران یعنی پستانداران اطلاعاتی را بدست آورید.

 ۹- برای یادگیری این درس نیاز به آنالیز اشکال زمین شناسی، شناسایی عناصر تشکیل دهنده لایه ها ، مواد مذاب ، شناسایی انواع گسل و شناسایی انواع امواج زلزه داریم.

 ۱۰- می توانید به کمک جعبه به یاد مطالب درسی را در حافظه طولانی مدت بگنجانید.

*از سال گذشته برای مطالعه ی سریع تر و راحت تر درس زمین شناسی کتابی به نام جامع زمین شناسی منتشر شد.

۱۱- این کتاب شامل دو قسمت است که :
*در قسمت اول آن،به تفکیک فصل های کتاب درسی،نکته های مهم این فصل مطرح شده است.
*قسمت دوم آن مخصوص دوران جمع‌بندی و روزهای نزدیک کنکور است. در این‌جا به آموزش نکته‌هایی که در درس زمین‌شناسی از سال ۸۵ تا ۹۰ در کنکور سراسری داخل و خارج کشور مطرح بوده، پرداخته‌ایم.

۱۲- دانش‌آموزان نکته های ۱۲ کنکور داخل و خارج کشور را از سال ۸۵ تا ۹۰ را در این کتاب آموزش می‌بینند و به این ترتیب تمامی نکته‌های مهم کتاب را در حجم بسیار محدود (حداکثر ۲۴ صفحه) یاد می‌گیرند .

 ۱۳- اگر کتاب جامع زمین شناسی را در همین حجم محدود مطالعه کنید، درصد مطلوب را (که حداکثر همان ۳۰% است) در کنکور کسب می‌کنید

  انتشار : ۵ اسفند ۱۳۹۴               تعداد بازدید : 2391

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما بسته ویژه ماه شعبان 1402

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما بسته ویژه ماه شعبان 1402

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما   همیشه دنبال این بودی یه جایی باشه تا راحت بتونی محتوای مطمئن با طراحی خوب را پیدا کنی؟   همیشه دنبال این بودی یکی کارهای محتوایی را ناظر به مسائل روز انجام بده و دغدغه تأمین محتوا را نداشته باشی؟   همیشه ... ...

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما هفته سوم بهمن ماه 1402

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما هفته سوم بهمن ماه 1402

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما   همیشه دنبال این بودی یه جایی باشه تا راحت بتونی محتوای مطمئن با طراحی خوب را پیدا کنی؟   همیشه دنبال این بودی یکی کارهای محتوایی را ناظر به مسائل روز انجام بده و دغدغه تأمین محتوا را نداشته باشی؟   همیشه ... ...

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما هفته اول اسفند ماه 1402

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما هفته اول اسفند ماه 1402

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما   همیشه دنبال این بودی یه جایی باشه تا راحت بتونی محتوای مطمئن با طراحی خوب را پیدا کنی؟   همیشه دنبال این بودی یکی کارهای محتوایی را ناظر به مسائل روز انجام بده و دغدغه تأمین محتوا را نداشته باشی؟   همیشه ... ...

عدالت از دیدگاه نهج البلاغه

عدالت از دیدگاه نهج البلاغه

حجم فایل : 115.2 KB نوع فایل : پاور پوینت تعداد اسلاید ها : 33 عدالت از دیدگاه نهج البلاغه بسم الله الرحمن الرحیم فهرست: تعریف عدلچگونگی واداشتن نفس به عدالتویژگی های عدالتعوامل نیل به ستمگریاقسام ظلم و ستمنشانه های ستمکارانعواقب ظلم و ستماثرات عدالتاهمیت عدالتتوصیه هایی ... ...

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما اسفند ماه 1402

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما اسفند ماه 1402

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما همیشه دنبال این بودی یه جایی باشه تا راحت بتونی محتوای مطمئن با طراحی خوب را پیدا کنی؟ همیشه دنبال این بودی یکی کارهای محتوایی را ناظر به مسائل روز انجام بده و دغدغه تأمین محتوا را نداشته باشی؟ همیشه دوست داشتی ... ...

نرم افزار Visualizer 3d

نرم افزار Visualizer 3d

    نرم افزار اورجینال Visualizer 3D فعال و بدون نیاز به کرک به همراه کتاب راهنمای فارسی ویژوالایزر نرم افزاری سه بعدی برای تعیین مکان هدف و اندازه گیری تقریبی هدف است. این نرم افزار ابزاری مناسب برای آنالیز دیتاهای بدست آمده از دستگاههای اسکنر تصویری میباشد . در ... ...

دانلود جزوه پدیده های بیوالکتریکی دانشگاه سهند استاد قادریان

دانلود جزوه پدیده های بیوالکتریکی دانشگاه سهند استاد قادریان

جزوه عالی و تابپ شده پدیده های بیوالکتریکی آماده برای دانلود است. دانشگاه: صنعتی سهند تبریز استاد: دکتر قادریان فرمت: PDF پی دی اف - قابل اجرا و استفاده در هر نوع سیستم و دستگاه (لپ تاپ، موبایل و ...) کیفیت: عالی دانلود نمونه ... ...

دانلود رایگان خلاصه دستنویس سنجش و اندازه گیری آموزش پرورش

خلاصه فصول ۱ تا ۱۷ (به جز فصل ۹) به صورت دستنویس توسط یکی از افراد قبول شده در آزمون قبلی آموزش پرورش مناسب برای آزمون استخدامی  ... ...

طرح جابر هوا

طرح جابر هوا

طرح جابر هوا طرح جابر هوا مناسب برای پایه اول دبستان به همراه دفتر کارنما .بافرمت ورد وقابل ویرایش این فایل کامل و آماده است و جهت ارائه به همکاران فرهنگی میباشد. این نمونه طرح جابر که برای شما تهیه کرده ایم و با قیمت مناسب در دسترس شما قرار داده ایم طرح جابر کلاس اول ... ...

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما هفته چهارم بهمن ماه 1402

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما هفته چهارم بهمن ماه 1402

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما   همیشه دنبال این بودی یه جایی باشه تا راحت بتونی محتوای مطمئن با طراحی خوب را پیدا کنی؟   همیشه دنبال این بودی یکی کارهای محتوایی را ناظر به مسائل روز انجام بده و دغدغه تأمین محتوا را نداشته باشی؟   همیشه ... ...

دانلود جزوه شبکه های کامپیوتری دانشگاه علم و صنعت استاد آنالویی

دانلود جزوه شبکه های کامپیوتری دانشگاه علم و صنعت استاد آنالویی

جزوه عالی و کامل شبکه های کامپیوتری آماده برای دانلود است. دانشگاه: علم و صنعت ایران - دانشکده مهندسی کامپیوتر استاد: دکتر آنالویی فرمت: PDF پی دی اف - قابل اجرا و استفاده در هر نوع سیستم و دستگاه (لپ تاپ، موبایل و ...) تعداد صفحات: 198 کیفیت: بسیار عالی دانلود نمونه ... ...

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما هفته دوم اسفند ماه 1402

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما هفته دوم اسفند ماه 1402

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما   همیشه دنبال این بودی یه جایی باشه تا راحت بتونی محتوای مطمئن با طراحی خوب را پیدا کنی؟   همیشه دنبال این بودی یکی کارهای محتوایی را ناظر به مسائل روز انجام بده و دغدغه تأمین محتوا را نداشته باشی؟   همیشه ... ...

پاسخنامه سوالات عالم بازگشت (انسان تا ابدیت - بخش دوم)

پاسخنامه سوالات عالم بازگشت (انسان تا ابدیت - بخش دوم)

پدری فوت می کند و دارایی بسیار با ارزشی را از خود به جا می گذارد. این دارایی حاصل مجاهدت های آن پدر و فرزندانش می باشد. اگر در چنین زمانی، وصیت نامه ای نباشد، امکان از دست رفتن ثمره ی تلاش های پیشین همواره هست و اگر این اتفاق بیفتد، همه آن مجاهدت ها، عقیم می ماند. در چنین ... ...

کارت ویزیت تعویض روغن

کارت ویزیت تعویض روغن

طرح بسیار شیک، متفاوت و جذاب کارت ویزیت تعویض روغن و اتوسرویسفرمت PSD آماده چاپ ... ...

دانلود رایگان کتاب صوتی انسان روح است نه جسد(۲ جلد)

جلد ۱ و ۲ کتاب صوتی انسان روح است نه جسد به دلیل حجم بالای محصول لطفا برای دريافت محصول به این شماره پیام دهید تا فایل در تلگرام شما ارسال شود۰۹۳۸۰۳۱۷۸۰۰ ... ...

پاورپوینت درس نهم قرآن نهم سوره تغابن و ملک و هیهات منا الذله

پاورپوینت درس نهم قرآن نهم سوره تغابن و ملک و هیهات منا الذله

  عنوان پاورپوینت: پاورپوینت سوره تغابن و ملک و هیهات منا الذله درس 9 قرآن پایه نهمفرمت: پاورپوینت قابل ویرایش   تعداد اسلاید: 28     پوشش کامل درس (جلسه اول و دوم) به همراه صوت آیات   پاورپوینت قابل ویرایش با محیط حرفه ای   منطبق با آخرین ... ...

مسایل رفتاری درشغل نگهبانی

مسایل رفتاری درشغل نگهبانی

حجم فایل : 1.9 MB نوع فایل : پاور پوینت تعداد اسلاید ها : 31 درس سمينار در مسايل رفتاريموضوع :مسایل رفتاری درشغل نگهبانی امام علی(ع) نعمتان مجهولتان اﻟﺻﺣﺔ و ألأماندو نعمت ناشناخته است ، سلامتی و امنیت عناوین سمینار تعریفانواع نگهبان وظایف نگهبان ضرورت شغل نگهبانیشیوه ... ...

پاورپوینت کبوتر طوق دار درس 15 فارسی یازدهم

پاورپوینت کبوتر طوق دار درس 15 فارسی یازدهم

عنوان پاورپوینت درسی: دانلود پاورپوینت کبوتر طوق دار درس 15 فارسی پایه یازدهم   فرمت: پاورپوینت ppt تعداد اسلاید: 27     شامل: متن درس و شعر، معنای روان متن درس و شعر، معنای واژگان مهم، آرایه ها، کارگاه متن پژوهی همراه با جواب، قلمرو زبانی، قلمرو ادبی، قلمرو ... ...

پاسخنامه کتاب Elementary Steps to Understanding

پاسخنامه کتاب Elementary Steps to Understanding

کتاب‌های Steps to Understanding یکی از مهمترین و پرکاربردترین منابعی است که از سال‌های دور توسط زبان‌آموزان برای تقویت مهارت خواندن، شنیداری و واژگان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این مجموعه شامل 4 سطح است که در یک کتاب قرار گرفته است.   تمامی درس‌های این مجموعه به صورت ... ...

پاورپوینت درس به درس مطالعات سوم ابتدایی (درس 1تا 23)

پاورپوینت درس به درس مطالعات سوم ابتدایی (درس 1تا 23)

پاورپوینت درس به درس مطالعات سوم ابتدایی (درس 1تا 23) این محصول قابل ویرایش با فرمت pptx آماده و قابل ارایه می باشد. این پاورپوینت آموزشی شامل : دارای متن خوانا و گویا با استفاده از فونت های استاندارد دارای طراحی زیبا و کاربر پسند انتخاب رنگ مناسب بک گرند ومتن برای ... ...

دانلود بسته سوالات و پاسخنامه تخصصی دبیری ادبیات + 6 دوره آزمونهای آموزش و پرورش

دانلود بسته سوالات و پاسخنامه تخصصی دبیری ادبیات + 6 دوره آزمونهای آموزش و پرورش

بسته سوالات و پاسخنامه تخصصی دبیر ادبیات + 6 دوره آزمون آموزش و پرورش   دبیری ادبیات زبان فارسی دستور زبان نگارش و ویرایش   کلیات مسائل ادبی تاریخ ادبیات سبک شناسی عروج و قافیه   نظم و نثر فارسی  + دفترچه سوالات 6 دوره آموزش و پرورش   ... ...

دانلود جزوه مبانی شبکه های کامپیوتری استاد نیک اختر دانشکده شریعتی

جزوه ی مبانی شبکه های کامپیوتری (دوره کاردانی) آماده برای دانلود است. دانشگاه: دانشکده تربیت دبیر دکتر شریعتی استاد: نیک اختر   سال: 1398 فرمت: پی دی اف PDF، قابل استفاده در هر سیستم و دستگاه (موبایل، لپ تاپ و ...) تعداد صفحات: 100 کیفیت: بسیار عالی نوع: تایپ ... ...

کتاب صوتی شاخه زرین

کتاب صوتی شاخه زرین

آیا تابه‌حال در مورد تاریخ ابتدایی بشر اندیشیده‌ایم؟ بشر نخستین، چگونه به عالَم نگاه می‌کرد؟ درباره‌ی منشأ آداب و اعتقادات و مناسک متعدّد بشر نخستین در جهان قدیم و توصیف تاریخ تفکر آدمی و تاریخ ادیان ابتدایی و مناسکی که مردمان، خاطره‌ی آن‌ها را طی قرن‌ها حفظ کرده‌اند تا چه ... ...

دانلود پاورپوینت مديريت و تشكيلات كارگاهي

دانلود پاورپوینت مديريت و تشكيلات كارگاهي

  قسمتی از متن............... •تاريخچه تكوين بارچارت به دوران جنگ جهاني اول ميرسد ؛ جائيكه يك آمريكايي به نام هنري گانت براي نخستين بار بارچارت را براي برنامه‌ريزي و كنترل پروژه‌هاي موسسه كشتي‌سازي‌اش بكار برد . به پاسداشت اين اقدام نام گانت قبل از عنوان بارچارت تداعي ... ...

دانلود خلاصه کتاب روانشناسی رشد لورا برک 1و2 pdf+ppt

دانلود خلاصه کتاب روانشناسی رشد لورا برک 1و2 pdf+ppt

دانلود خلاصه کتاب روانشناسی رشد لورا برک 1و2 pdf+ppt این بسته شامل: 1- خلاصه کامل کتاب 84 صفحه به صورت pdf 2- هدیه ویژه: فصل اول و دوم و سوم به صورت پاورپاینت فصل اول: روانشناسی رشد کوذک 55 صفحهفصل دوم: مبانی ریستی و محیطی 66 صفحهفص سوم: رشد پیش از تولد،تولد،و نوزاد، ... ...

پاورپوینت درس 15 جامعه شناسی دهم (هویت ایرانی(3))

پاورپوینت درس 15 جامعه شناسی دهم (هویت ایرانی(3))

پاورپوینت درس 15 جامعه شناسی دهم (هویت ایرانی(3)) این محصول قابل ویرایش با فرمت pptx در 18 اسلاید آماده و قابل ارایه می باشد. این پاورپوینت آموزشی شامل : دارای متن خوانا و گویا با استفاده از فونت های استاندارد دارای طراحی زیبا و کاربر پسند انتخاب رنگ مناسب بک گرند ... ...

پاورپوینت ولولوس یا پیچ خوردگی روده

پاورپوینت ولولوس یا پیچ خوردگی روده

عنوان پاورپوینت: دانلود پاورپوینت ولولوس یا پیچ خوردگی روده فرمت: پاورپوینت قابل ویرایشتعداد اسلاید: 21پاورپوینت آماده ارائهفهرست مطالب:مقدمهپیچ خوردگی روده یا ولولوس چیستعلائم پیچ خوردگی رودهعلت پیچ خودگی رودهبزرگ شدن کولونبالا رفتن سنمشکل در اجابت مزاجدوران ... ...

پاورپوینت پاراسنتز یا مایع کشی شکم

پاورپوینت پاراسنتز یا مایع کشی شکم

عنوان پاورپوینت: دانلود پاورپوینت پاراسنتز یا مایع کشی شکم فرمت: پاورپوینت قابل ویرایشتعداد اسلاید: 18پاورپوینت آماده ارائه   فهرست مطالب:مقدمهآسیت یا آب‌آوردگی شکم چیست؟علائم آب آوردگی شکمتشخیص آب آوردگی شکمپاراسنتز به عنوان یک روش درمانپاراسنتز چیست؟کاربرد پاراسنتز ... ...

پاورپوینت سندرم روده کوتاه و درمان آن

پاورپوینت سندرم روده کوتاه و درمان آن

عنوان پاورپوینت: دانلود پاورپوینت سندرم روده کوتاه و درمان آن فرمت: پاورپوینت قابل ویرایشتعداد اسلاید: 24پاورپوینت آماده ارائهفهرست مطالب:مقدمهسندرم روده کوتاه چیست؟ افراد در معرض سندرم روده کوتاه علائم سندرم روده کوتاه علت سندرم روده کوتاهتاثیر سندروم روده کوتاه بر زنان و ... ...

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "" می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما