آمار بازدید

  • بازدید امروز : 7
  • بازدید دیروز : 42
  • بازدید کل : 47321

پیوند ها

روش مطالعه زمین شناسی


بسته فوق العاده فیزیک

روش مطالعه درس زمین شناسی(www.sanjeshy.ir)

یکی از درس‌هایی که در زیر گروه آزمایشی علوم تجربی قرار داشته و معمولاً به دلیل سختی و ضریب کمی که دارد مورد توجه و مطالعه داوطلبان قرار نمی‌گیرد، درس زمین شناسی است. درس زمین شناسی، یکی از دروس پایه در رشته تحصیلی علوم تجربی است که در پایه سوم و دوره پیش دانشگاهی تدریس می‌شود. این درس در بعضی از رشته‌ها مانند: داروسازی، زمین‌شناسی و شیمی دارای ضریب است و برای بقیه رشته‌ها دارای ضریب صفر است. به همین دلیل، اکثر دانش آموزان از مطالعه درس زمین شناسی و پاسخ دادن به سؤالات آن صرف‌نظر می‌کنند؛ اما باید توجه داشته باشید که کسب یک نمره متوسط یا بالا در این درس، تاثیر زیادی در رتبه کشوری شما می گذارد و قبول شدن در رشته هایی که به صورت کشوری در آنها گزینش صورت می‌گیرد، متاثر از این رتبه خواهد بود؛ علاوه بر این، اگر برخی از شما داوطلبان عزیز، علاقه‌مند به پذیرفته‌شدن در یکی از رشته های داروسازی، شیمی یا زمین شناسی باشید، حتماً باید این درس را مطالعه و نمره خوبی در آن کسب کنید. شما می‌توانید با گنجانیدن مطالعه زمین‌شناسی در برنامه درسی خود، حتی در سه یا دو ماه قبل از آزمون سراسری و پاسخ دادن به پرسش‌های این درس، رتبه کشوری بهتری کسب کنید.

همان گونه که در بالا اشاره شد، درس زمین شناسی در کنکور، مورد توجه تعداد بسیار معدودی از داوطلبان قرار می‌گیرد و تعداد بسیار کمی از آنها به مطالعه این درس برای کنکور می‌پردازند. برای این موضوع دلایل مختلفی وجود دارد که از اهم آنها می‌توان به دلایل زیر نیز اشاره کرد:

1- بر خلاف سایر دروس پایه، دانش‌آموز رشته علوم تجربی در پایه سوم با علم زمین‌شناسی در قالب یک کتاب و علم پایه آشنا می‌شود.

2- کتاب زمین‌شناسی، مفاهیم گسترده‌ای را شامل می‌شود که برای یادگیری آن در برنامه دانش‌آموز، فقط دو ساعت در هفته وقت اختصاص داده شده است. همین موضوع باعث می‌شود که دانش آموز، بسیاری از مطالب زمین‌شناسی را بخوبی یاد نگیرد و بعدها نیز به دلیل سختی مباحث آن، از مطالعه این درس صرف‌نظر کند.

3- از دیدگاه بسیاری از دانش‌آموزان، درس زمین شناسی، درسی خشک محسوب می‌گردد که فقط سعی دارد اطلاعات بسیار زیادی را به صورت فشرده به دانش‌آموزان انتقال دهد.

4- در بسیاری از موارد، وقت کافی برای مطالعه این درس در طول هفته و در روزهای امتحانات برای دانش‌آموزان وجود ندارد و همین موضوع باعث می‌شود تا آنان که از قبل، معلومات زیادی در این درس ندارند، از مطالعه آن برای کنکور نیز صرف نظر کنند.

5- در دوره پیش دانشگاهی، مهم‌ترین علت افت تحصیلی در درس زمین شناسی، که حتی با کنار گذاشتن این درس همراه است، باور دانش‌آموزان به این امر است که درس زمین شناسی در کسب رتبه مطلوب کنکور، بی‌تاثیر است؛ بنابراین، از مطالعه و وقت گذاشتن برای آن صرف نظر می‌کنند.

حالا که به دلایل اصلی مطالعه نشدن این درس توسط داوطلبان اشاره کردیم، بهتر است که درباره نحوه مطالعه و خواندن این درس برای کنکور نیز به مطالبی اشاره کنیم؛ تا اگر مایل بودید، مطالعه این درس را نیز در برنامه هفتگی خود بگنجانید. علاوه بر اینکه این درس برای قبولی در برخی از رشته‌ها مؤثر است، بر رتبه کشوری شما نیز تاثیر می‌گذارد؛ در حالی که جواب دادن به سؤالات زمین‌شناسی نیاز به تکنیک زیادی ندارد و شما براحتی و بدون صرف وقت چندان زیادی، می‌توانید از رمزگذاری و تصویر سازی برای یادگیری این درس کمک بگیرید.

برای مطالعه و یادگیری بهتر درس زمین شناسی، ابتدا مطالب را به صورت اجمالی و گذرا (پاراگراف اول و آخر، تیترها، شکل‌ها و ...) بخوانید تا ایده کلی آن را به دست آورید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا درک کنید که به دنبال چه هستید و چه چیزی از یادگیری این درس درنظر دارید؛ سپس چند دقیقه، پیرامون ایده‌ای که از مطلب گرفته‌اید، تفکر کنید؛ اینکه درباره آن چه اطلاعاتی از قبل دارید، کاربرد و ارتباط آن با مسایل روزمره چیست و ... ( سؤال طرح کنید و خودتان جواب دهید). این مساله باعث می‌شود تا یادگیری آسان‌تر و راحت‌تری داشته باشید.

بعد از انجام این کار، مطلب را به صورت دقیق بخوانید و زیر نکات مهم و کلیدی آن مطلب را خط بکشید. به خاطر داشته باشید که برای یادگیری این درس، نیاز به آنالیز اشکال زمین شناسی، شناسایی عناصر تشکیل دهنده لایه ها، مواد مذاب، شناسایی انواع گسل و شناسایی انواع امواج زلزله دارید. یکی از مهم‌ترین کارها در مطالعه این درس، خلاصه نویسی است. برای انجام این کار می توانید چند کار انجام دهید. یکی از این موارد آن است که نکات مهم را در گوشه کتاب حاشیه نویسی کنید یا خلاصه‌ها را به صورت فصل به فصل یا درس به درس در دفتر مربوط به این درس بگنجانید؛ اما بهترین روش برای خلاصه برداری، نوشتن مطالب مهم به صورت نمودار درختی، شبکه‌ای، جدول‌ها، شکل‌ها و ... است؛ یعنی مطالبی را که یاد گرفته‌اید، به شکلی که ذهنتان آن را خلق می‌کند، بازنویسی کنید. این موضوع باعث می‌شود تا در مطالعه بعدی بتوانید در مدت زمان کمتر، مطالب بیشتری را یاد بگیرید و این مطالب بیشتر در ذهنتان بماند. به این مساله حتماً توجه داشته باشید که خلاصه نویسی در این درس، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید؛ زیرا شما می‌بایست با درک درست، مطالب مهم تر را از درس بیرون بکشید؛ نه اینکه در هر بار مطالعه، همه درس را دوباره بخوانید و وقت زیادی را صرف این کار نمایید.

بهترین شیوه مرور مطالب، به این طریق است که پس از مطالعه عمیق مطالب، ده دقیقه به ذهن خود استراحت داده و سپس مطالب خوانده شده را مرور کنید. بیست و چهار ساعت بعد نیز می‌بایست مطالب را دوباره مرور کرده و یک هفته بعد نیز این کار را تکرار کنید. مرور مطالب بهتر است از روی خلاصه‌هایی که تهیه کرده‌اید صورت بگیرد؛ سپس در روزهای بعد از عید هم حتماً در زمان مرور کل دروس، مرور این درس را هم در برنامه خود بگنجانید.

شما داوطلبان عزیز باید توجه داشته باشید که از زمانی که در برنامه درسی خود مرور کردن را می‌گنجانید، حتماً از این خلاصه‌ها نیز استفاده کنید. نکته دیگر درباره یادگیری بهتر این درس آن است که می‌توانید از جعبه «لایتنر» برای یادگیری بهتر مطالب درس هم استفاده کنید. از آنجا که مطالب درس زمین‌شناسی، ریز و متنوع است، این جعبه به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد. حتی اگر بتوانید وقت بگذارید و بعضی از مطالب این درس را هم در جعبه «لایتنر» مرور کنید، این کار به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد تا یادگیری بهتر و ماندگارتری داشته باشید.

یکی دیگر از کارهایی که باید در مطالعه درس زمین شناسی حتماً آن را انجام دهید، تست زنی است. تست زنی در زمین شناسی نیز مانند سایر دروس، چند مرحله دارد. پیشنهاد می‌شود که ابتدا پس از مطالعه اولیه و به فاصله یک روز از مرور پایان هفته این درس، تست‌های مبحثی را که مطالعه کرده‌اید، پاسخ دهید. پس از آن و در زمان مرورهای جامع پس از عید نیز به انجام تست‌زنی ترکیبی در این درس مبادرت کنید و سپس در هفته‌های نزدیک به کنکور، حتماً تست‌زنی سرعتی داشته باشید. از آنجایی که تست زنی سرعتی، شامل پاسخگویی به سؤالات دروس مختلف است، سعی کنید در مدت زمانی که خودتان برای پاسخگویی به این درس در نظر گرفته‌اید و در زمانی که به پاسخگویی به درس‌های دیگر، بخصوص درس‌هایی که بخوبی آنها را مطالعه کرده و می‌توانید براحتی به آنها پاسخ دهید، لطمه نمی‌زند، به تست‌های این درس پاسخ دهید. پس از چند بار تست‌زنی، حتماً متوجه خواهید شد که چه درسی را در چه زمانی می‌توانید پاسخ بگویید؛ به این ترتیب، در جلسه امتحان و با توجه به تجربه‌ای که به دست آورده‌اید، می‌توانید پاسخگویی بهتری داشته باشید. در این درس، بررسی تست‌های سال‌های قبل آزمون سراسری و دانشگاه آزاد، بسیار مهم است؛ زیرا تقریباً نیمی از پرسش‌ها در این درس، در سال‌های قبل (به صورت پرسش‌های مشابه) به گونه‌ای آمده و تکراری است؛ پس فراموش نکنید که برای یادگیری و نتیجه‌گیری بهتر، حتماً تست‌های سال‌های قبل کنکور را به دقت مطالعه نمایید.

برای مطالعه درس زمین شناسی، حتماً به مطالب زیر توجه کنید:

1- درس زمین شناسی، در مقایسه با برخی دیگر از دروس رشته علوم تجربی، مانند زیست شناسی و شیمی، از اهمیت کمتری برخوردار است؛ پس زمانی مطالعه این درس را در برنامه خود بگنجانید که حتماً وقت کافی را برای مطالعه دروس مهم‌تر درنظر گرفته باشید.

2- کتاب درسی را یک بار به صورت روزنامه‌وار بخوانید و قسمت‌هایی را که مهم‌تر است علامت بزنید و از آنها نکته‌برداری کنید.

3- مطالب کتاب را به صورت گام به گام خوانده و تا مطلب قبلی را فرا نگرفته‌اید، مطلب جدید را شروع نکنید.

4- در بعضی از قسمت ها برای خودتان شکل ترسیم کنید و از روی شکل برای خودتان توضیح دهید.

5- برای یادگیری بهتر و ماندگارتر این درس، سری به اینترنت بزنید و شکل سنگ ها و ... را ببینید. انجام این کار باعث می شود تا حافظه تصویری شما هم به کمک یادگیری‌تان آمده و مطالب، بیشتر و راحت‌تر در ذهنتان بماند.

6- برای یادگیری بهتر، از اشکال و نقشه ها در این درس کمک بگیرید.

7- اگر وقت دارید، برای اینکه همیشه مطالب را به یاد داشته باشید، از مطالب کتاب، روزنامه دیواری یا ماکت مربوط به آن را درست کنید (بخصوص ماکت آتشفشان‌ها را بسازید) یا از ماکت‌هایی که قبلاً دوستان یا همکلاسی‌هایتان درست کرده‌اند، استفاده کنید.

8- خلاصه برداری های خود را به صورت هفتگی مرور کنید.

در ارتباط با فصل‌هایی مانند آب در خشکی که درمورد آشنایی با تاریخچه زمین است، بهتر است که با اطلاعاتی در مورد نحوه شکل گیری زمین از یک خشکی بزرگ و تقسیم آن به دو خشکی آشنا شده و سپس در مورد ساکنان اولیه زمین، از تک سلولی ها گرفته تا پیشرفته ترین نوع جانداران، یعنی پستانداران، اطلاعاتی را به دست آورید.

 

روش مطالعه زمین شناسی(قلم چی)

نام پشتيبان

روش مطالعه پيشنهادي

الهام طهماس پور

دانش آموز بايستي کتاب درسي را دقيق و به طور کامل مطالعه کند و سپس از کتاب جامع زمين شناسي استفاده کند تا با استفاده از گزيده نکات در مبحث مورد نظر نقاط ضعف برطرف شود .

از کتاب دوسالانه مطالب قسمت بيشتر بدانيد مطالعه شود که باعث مرور و يادآوري مفهومات درس مي شود.

سوالات کتاب دوسالانه به دو دسته تقسيم مي شوند ،سوالات صفحات زوج و سوالات صفحات فرد. سوالات صفحه هاي زوج و فرد هم مفهومي هستند با اين تفاوت که صفحات زوج داراي پاسخ تشريحي است و صفحات فرد بدون پاسخ هستند. بهتر است ابتدا به اين سوالات صفحه زوج پاسخ دهد و پاسخ نامه را بررسي کند تا با آمادگي بهتر به سراغ سوالات صفحات فرد برود.

الهام فراشائيان

پيشنهاد مي کنم پس از مطالعه عميق کتاب درسي به سراغ تست هاي اين کتاب برويد و پس از جواب دادن به تست ها مطالب و سوال هاي مهم را لايت کنيد .حتما از نکات خلاصه برداري کنيد و به صورت روزانه مطالعه کنيد.

پريسا همتي

با کمک اينترنت و پيدا کردن اطلاعات مربوط به اين درس ،يادگيري درس را با کمک اشکال و نقشه ها آسان تر کنيد و براي اين که هميشه مطالب را به ياد داشته باشيد از مطالب کتاب روزنامه ديواري يا ماکت مربوط به آن را درست کنيد(بخصوص ماکت آتشفشان ها را بسازيد.)

رضا درودگر

ابتدا بايد کتاب درسي را خوب و دقيق ياد گرفت سپس بايد تمرينات تشريحي را خوب تمرين کرد در اين قسمت از کتاب دوسالانه مي‌توان کمک گرفت چون اين کتاب داراي تنوع زياد در تمرين نمونه هاي تشريحي است سپس با حل تست هاي متنوع مي توان يادگيري خود رابهبود بخشيد و به جمع بندي مفاهيم يادگرفته بپردازيد.

رقيه خوش صحبت

باتوجه به اين که فصل آب در خشکي درمورد آشنايي با تاريخجه زمين است بهتر است اطلاعاتي در مورد نحوه ي شکل گيري زمين از يک خشکي بزرگ و تقسيم آن به دو خشکي آشنا شده و سپس درمورد ساکنان اوليه ي زمين که از تک سلولي ها گرفته تا پيشرفته ترين نوع جانداران يعني پستانداران اطلاعاتي را بدست آوريد و سپس چند نمونه سوال امتحاني کار کنيد.

زهرا ايرانپور

دانش آموزان مي‌بايست وقتي کاملا برمطلب تسلط پيدا کردند از کتاب جامع زمين استفاده کنند و دانسته هاي خود را فزوني بخشند .هم‌چنين مي توانند از شکل هاي آموزشي که مثلا نحوه فعاليت يک آتشفشان و هم‌چنين ساختمان آن را نشان مي دهد استفاده کنند.

سحر شهبازي

گام به گام مطالب را خوانده و تا قبل از اين که مطلب قبلي را فرا نگرفته اند مطلب جديد را شروع نکنند. وقتي کاملا بر مطلب تسلط پيدا کردند مي توانند از کتاب جامع زمين استفاده کنند و دانسته هاي خود را فزوني بخشند .هم‌چنين مي توانند از سي دي هاي آموزشي که مثلا نحوه فعاليت يک آتشفشان و هم چنين ساختمان آن را نشان مي دهد، استفاده کنند.

سعيده حداديان

ما با آناليز اشکال زمين شناسي، شناسايي عناصر تشکيل دهنده لايه ها ، مواد مذاب ، شناسايي انواع گسل و شناسايي انواع امواج زلزه به شکل ويژه سرو کار داريم.بهتر هست که اين مباحث را با صرف زماني بيش تر در قالب مسير مطالعه در کانون فرهنگي آموزش مطالعه کنيم و بهتر است داوطلبان فارغ التحصيل در مرحله سوم مطالعه استفاده بيشتري از کتاب جامع زمين‌شناسي داشته باشيم.

سميه اسماعيل نژاد

اول کتاب درسي را با دقت بخوانند و البته خلاصه نويسي مطالب فراموش نشود و سوال هاي نشان دار را از کتاب جامع زمين کار کنند .

سميه بزاززاده

اول مطالعه کتاب درسي که توسط دبير مربوطه تدريس شده و در صورت وجود مطالعه جزوه کلاسي معلم و سپس تحقيق با موضوع هاي مرتيط با اين درس از طريق جستجو در کتاب هاي علمي و سايت هاي زمين شناسي موجود در اينترنت و افزايش اطلاعات علمي در اين زمينه و سپس حل تمرينات کتاب دوسالانه.

سيد محمدرضا عارف زاده

دانش آموزان بايد درقدم اول در کلاس همگام با معلم باشند و درس را در کلاس به طور کامل ياد بگيرند. مرحله بعد دانش آموزان بايد مطابي را که در کلاس ياد گرفتند همان روز در خانه مرور کنند و براي تثبيت مطالب دانش آموزان سال سوم سوالات کتاب هاي کار را حل کنند. در اين کتاب دانش آموزان با چند دسته سوال آشنا هستند که عبارتست از: سوالات جاي خالي,ص-غ,چندگزينه اي,پاسخ کوتاه و سوالات تشريحي که در سه سطح ساده,متوسط و دشوار طراحي شده اند. در قسمت سوالات ص-غ جواب درست سوالات غلط را بنويسند,سوالات تشريحي را کامل جواب دهند,تکات موجود در سوالات تستي را در جلوي خود سوالا يادداشت کنند و ان نکات را در کتاب درسي هم وارد و متن آن را مشخص کنند. براي افزايش سرعت العمل در حل تستها بهتر است تستها را در زمان کمتر از دقيقه جواب دهند.

صديقه حسيني خرمي

1درس‌نامه‌هاي ابتداي هر فصل که باعث مي‌شود دانش‌آموزان نکات مهم را ياد بگيرند.
2-ديگر ويژگي مثبت اين کتاب کم حجم بودن آن است که باعث مي شود با توجه به اينکه اکثر دانش آموزان به کتاب زمين شناسي کمتر از ديگرکتابهاي تخصصي شان اهميت مي دهند بتوانند مباحثي را بصورت برگزيده انتخاب و مطالعه نمايند.

صديقه حسيني خرمي

دانش آموزان بعد از مطالعه کتاب درسي ،درس‌نامه کتاب جامع زمين‌شناسي را مطالعه کنند و براي آزمون 29دي به هيچ عنوان درس زمين شناسي را حذف نکنند و حداقل فصل2و5 را مطالعه نمايند

فاطمه خزائي

دانش آموز بعد از مطالعه کامل و دقيق متن کتاب درسي خود، درسنامه اول هر فصل را مطالعه کند و سپس به تمرين تست بپردازدمخصوصا تست هاي کنکور سراسري سالهاي گذشته را حل نمايد و در پايان نيز پاسخ نامه تشريحي را نيز مطالعه کند تا احتمالا اگر اشکالي داشت يا اينکه نکته خاصي در پاسخ سوال وجود داشت آن را نيز ياد بگيرد.

محسن خدامرادي

در اين بخش ما با :
آناليز اشکال زمين شناسي
شناسايي عناصر تشکيل دهنده لايه ها و مواد مذاب
شناسايي انواع گسل
شناسايي انواع امواج زلزه به شکل ويژه سرو کار داريم.

بهتر است داوطلبان فارغ التحصيل استفاده بيشتري از کتاب جامع زمين داشته باشند.

مهديه ابراهيمي

قبل از مطالعه ي کتاب دوسالانه ،دانش آموز بايستي کتاب درسي را دقيق و به طور کامل مطالعه کند و سپس از کتاب مربوطه استفاده کند تا در مبحث مورد نظر نقاط ضعف برطرف شود سپس به سرغ اين کتاب بيايد همچنين قبل از حل سوالات بهتر است مطالب قسمت بيشتر بدانيد مطالعه شود که باعث مرور و يادآوري مفهومات درس مي شود.سوالات اين کتاب به دو دسته تقسيم مي شوند ،سوالات صفحات زوج و سوالات صفحات فرد. سوالات صفحه هاي زوج و فرد هم مفهومي هستند با اين تفاوت که صفحات زوج داراي پاسخ تشريحي است و صفحات فرد بدون پاسخ هستند. بهتر است ابتدا به اين سوالات صفحه زوج پاسخ دهد و پاسخ نامه را بررسي کند تا با آمادگي بهتر به سراغ سوالات صفحات فرد برود.

مهسا رجحاني

به همه داوطلبان توصيه ميکنم کتاب درسي را يکبار به صورت روزنامه وار بخوانند تا متوجه موضوع شوند سپس قسمتهايي که مهم تر است را علامت بزنند و نکته برداري کنند و در بعضي قسمتها براي خودشان شکل ترسيم کنند.و از روي شکل براي خودشان توضيح بدهند و حتما خلاصه نويسي داشته باشند چون اين درس داراي نکات بسيار رريزي مي باشد و خيلي دقيق بايد اين قسمت را بخوانند.

ندا باغبان

مطالعه کتاب درسي سپس خلاصه درس هاي کتاب جامع زمين و سپس حل تست‌هاي کتاب جامع زمين.

هانيه عابد

به نظر من دانش آموزان بايد براي مطالعه دروس خود با ساعت پيش روند و بعد از مطالعه ي کامل مبحث مورد نظر در کتاب درسي خود ميتوانند از کتاب دو سالانه براي تثبيت کامل مبحث مورد نظر و براي تسلط مطالب در ذهنشان از کتاب جامع زمين استفاده کنند ودر نهايت در راستاي موارد ياد شده دانش آموزان ميتوانند به کمک جعبه به ياد مطالب درسي را در حافظه طولاني مدت بگنجانند.

 

 

روش پيشنهادي مطالعه زمين شناسي(قلم چی)

کتاب زمين‌شناسي سال سوم، حاوي مطالبي است که اکثر آنها جنبة حفظي داشته و با حافظه ما سروکار دارند. بخش اول اين کتاب که در مورد آب است داراي توضيحات بيشتري نسبت به بخش دوم کتاب است و نکته‌اي که بايد در مورد اين بخش در نظر بگيريم، توجه به اشکال اين فصل است که مي‌تواند همواره مورد سؤال تشريحي و يا تست کنکور واقع شود. متأسفانه بعضي دوستان اين درس را به علت کم اهميتي آن در مبحث کنکور، خيلي جدي نمي‌گيرند. ولي بايد توجه داشت که ضريب درس زمين‌شناسي تنها در زير گروه 1 تجربي 0 است و در 4 زيرگروه ديگر داراي ضريب مي‌باشد.

 همچنين تأثيري که اين درس روي تراز کل دانش‌آموز مي‌گذارد، باعث مي‌شود که اگر اين درس را خوب بزنيد، در انتخاب رشته‌هاي کشوري موفق‌تر عمل کنيد.

 بخش دوم اين کتاب که شامل «مبحث کاني‌ها» مي‌باشد، از حفظي‌ترين نکات منشأ گرفته که فقط دسته‌بندي، خلاصه کردن و مرور کردن و دقت روي متن کتاب و اشکال کتاب مي‌تواند به شما کمک کند. در کل، براي موفقيت در اين درس بايد متن کتاب درسي را به دقت بخوانيد و تعداد دفعات تکرار و مرور را بيشتر کنيد.

 

روش مطالعه زمین شناسی(ahmadikonkur.rzb.ir)

  • لازم به ذکره که این درس در زیر گروه یک ضریبی نداره(البته فعلا)
  • ولی برای قبولی تو رشته ی زیر گروههای دیگه،از جمله داروسازی ،شیمی،زمین شناسی و... باید حتما مطالعه بشه
  • و البته درس تقریبا ساده ای هست و همچنین تو رتبه ی کل شما تاثیر داره
  • جواب دادن به سوالات زمین شناسی نیاز به تکنیک زیادی نداره!!،میتونید از رمزگذاری و تصویر سازی کمک بگیرید
  • برای این درس هم باید حتما خلاصه نویسی صورت بگیره!
  • بهتره تست زنی با فاصله از مطالعه (بعد از یک روز) انجام بشه
  • میتونید لوحهای زمین شناسی رو به صورت هدیه به همراه محصولات درخواستیتون از ما تهیه کنید

 

روش مطالعه زمین شناسی(کنکور سرا)

۱۳نکته در مورد درس زمین شناسی

با شروع فصل بهار دانش آموزان رشته تجربی در مورد نحوه ی مطالعه درس زمین شناسی پرسش های زیادی دارند.

 در مطلب زیر نکاتی برای مطالعه این درس ارائه شده است:

 ۱- حتماً خلاصه نویسی داشته باشید، چون این درس دارای نکات بسیار ریزی می باشد .

 ۲- خلاصه برداری های خود را به صورت روزانه مرور کنید.

 ۳- گام به گام مطالب کتاب را خوانده و تا قبل از این که مطلب قبلی را فرا نگرفته اید ، مطلب جدید را شروع نکنید.

 ۴- کتاب درسی را یک بار به صورت روزنامه وار بخوانید و قسمت هایی که مهم تر است را علامت بزنید و نکته برداری کنید.

 ۵- در بعضی قسمت ها برای خودتان شکل ترسیم کنید و از روی شکل برای خودتان توضیح دهید.

 ۶- با کمک اینترنت و پیدا کردن اطلاعات مربوط به این درس ، یادگیری درس را با کمک اشکال و نقشه ها آسان تر کنید .

 ۷- برای این که همیشه مطالب را به یاد داشته باشید از مطالب کتاب روزنامه دیواری یا ماکت مربوط به آن را درست کنید(بخصوص ماکت آتشفشان ها را بسازید.)

 ۸- در رابطه با فصل هایی مانند آب در خشکی که درمورد آشنایی با تاریخجه زمین است بهتر است اطلاعاتی در مورد نحوه ی شکل گیری زمین از یک خشکی بزرگ و تقسیم آن به دو خشکی آشنا شده و سپس درمورد ساکنان اولیه ی زمین که از تک سلولی ها گرفته تا پیشرفته ترین نوع جانداران یعنی پستانداران اطلاعاتی را بدست آورید.

 ۹- برای یادگیری این درس نیاز به آنالیز اشکال زمین شناسی، شناسایی عناصر تشکیل دهنده لایه ها ، مواد مذاب ، شناسایی انواع گسل و شناسایی انواع امواج زلزه داریم.

 ۱۰- می توانید به کمک جعبه به یاد مطالب درسی را در حافظه طولانی مدت بگنجانید.

*از سال گذشته برای مطالعه ی سریع تر و راحت تر درس زمین شناسی کتابی به نام جامع زمین شناسی منتشر شد.

۱۱- این کتاب شامل دو قسمت است که :
*در قسمت اول آن،به تفکیک فصل های کتاب درسی،نکته های مهم این فصل مطرح شده است.
*قسمت دوم آن مخصوص دوران جمع‌بندی و روزهای نزدیک کنکور است. در این‌جا به آموزش نکته‌هایی که در درس زمین‌شناسی از سال ۸۵ تا ۹۰ در کنکور سراسری داخل و خارج کشور مطرح بوده، پرداخته‌ایم.

۱۲- دانش‌آموزان نکته های ۱۲ کنکور داخل و خارج کشور را از سال ۸۵ تا ۹۰ را در این کتاب آموزش می‌بینند و به این ترتیب تمامی نکته‌های مهم کتاب را در حجم بسیار محدود (حداکثر ۲۴ صفحه) یاد می‌گیرند .

 ۱۳- اگر کتاب جامع زمین شناسی را در همین حجم محدود مطالعه کنید، درصد مطلوب را (که حداکثر همان ۳۰% است) در کنکور کسب می‌کنید

  انتشار : ۵ اسفند ۱۳۹۴               تعداد بازدید : 2380

فروش فیلتر بورسی استریکلی فقط 75 هزار تومان

فروش فیلتر بورسی استریکلی فقط 75 هزار تومان

آیا می خواهی ؟ قبل از همه سهم های مستعد رشد را شناسایی کنی؟ ضررهای خود را فقط در دو ماه جبران کنی؟ از بورس خاطرات خوب داشته باشی؟ در یک سال ثروت خود را دو برابر نمایی؟ به هیچ فیلتر دیگری نیاز نداشته باشی؟ هر سهمی را قبل از رشد شناسایی کنی؟ با کمترین آموزش در بورس فعالیت ...

دانلود رایگان کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد (متن

دانلود رایگان کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد (متن

معرفی کتاب:زمینه روانشناسی هیلگارد (متن کامل) نويسنده:اتکینسون مترجم:دکتر براهنی فرمت کتاب:پی دی افpdf(کیفیت عالی) زبان کتاب:فارسی سفارش کتاب(pdf,چاپی)و پشتیبانی تلگرام:09103894814 ...

كسب درآمد اينترنتي روزانه حداقل ٧٠ هزار تومان

كسب درآمد اينترنتي روزانه حداقل ٧٠ هزار تومان

سلام دوست خوبم اگه از زندگي و كارت رضايت نداري.. اگه از وضعيت روحي و بي پولي خسته شدي.. اگه احساس ميكني هميشه تو تمامي كارها بازنده اي و اعتماد به نفس پاييني داري.. اگه ميخواي يك فعاليت جديد رو شروع كني .. و يا حتي ميخواي وضعيت زندگيتو بهتر و بهتر كني و جاذب ثروت و موفقيت ...

مجموعه کامل برترین برنامه های ردیابی و کنترل

مجموعه کامل برترین برنامه های ردیابی و کنترل

این فایل شامل: 3 برنامه اندروید از بهترین برنامه های ردیابی و کنترل گوشی همسر و فرزند بهمراه یک آموزش تصویری از نصب و راه اندازی بهترین برنامه ردیابی و کنترل گوشی می باشد. همه برنامه ها دارای امکانات حرفه ای و رایگان می باشند. ...

دانلود کتاب توانگران چگونه می اندیشند چارلز

دانلود کتاب توانگران چگونه می اندیشند چارلز

کتاب توانگران چگونه می اندیشند چارلز آلبرت-مطالعه اين كتاب موانع ذهني شما را از ميان برداشته، راه رسيدن شما را به دولت و توانگري هموار خواهد كرد. در اين كتاب مي خوانيد كه :رمز و راز رسيدن به موفقيت و ثروت، ارتباطي با بخت و اقبال ندارد. اين رمز و راز در اصول و تكنيكهايي نهفته ...

کتاب صوتی زندگی خود را دوباره بیافرینید اثر جفری

کتاب صوتی زندگی خود را دوباره بیافرینید اثر جفری

نام کتاب: کتاب صوتی زندگی خود را دوباره بیافرینید اثر جفری یانگ و ژانت کلوسکو حجم: 999 مگابایت تعداد فایل: 2 پکیج با 70 فایل صوتی + کتاب پی دی اف مدت کتاب: 14 ساعت و 33 دقیقه + 22 ساعت و 24 دقیقه نویسنده گان: جفری یانگ و ژانت کلوسک ترجمه: دکتر حمید ...

دانلود کتاب صوتی تئوری انتخاب + pdf

دانلود کتاب صوتی تئوری انتخاب + pdf

عنوان کتاب: تئوری انتخاب نویسنده: دکتر ویلیام گلسر گوینده: دکترعلی صاحبی فرمت فایل ها: pdf ، mp3 تعداد فایل ها: 93 حجم کل فایل ها: 846 مگابایت مدت زمان پخش: 23 ساعت تعداد صفحات: 430 زبان: فارسی توضیحات: تئوری انتخاب دکتر ویلیام گلسر بر این اصل استوار است که ...

کتاب کامل روانشناسی رشد مدرسان شریف (ویژه کنکور

کتاب کامل روانشناسی رشد مدرسان شریف (ویژه کنکور

کتاب کامل روانشناسی رشد مدرسان شریف مولفان: دکتر محسن طالب زاده اندیشه واحدی ویژه کنکور کارشناسی ارشد و دکتری رشته علوم تربیتی و روانشناسی و آزمون های استخدامی فرمت فایل: pdf تعداد صفحات: 392 ...

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

این محصول آپدیت شد تاریخ 1398/09/16 اضافه شدن ویدیوی جدید بسم الله الرحمن الرحیم کسب درآمد اینترنتی سلام در دنیای اینترنت خیلی از آدم ها هستند که دوست دارند کسب درآمد کنند و به خیلی چیزها و ایده ها فکر میکنند . همه ما دوست داریم در کمترین زمان بهترین درآمد را داشته باشیم ...

پکیج ویژه آموزش افزایش طول و قطر الت تناسلی به

پکیج ویژه آموزش افزایش طول و قطر الت تناسلی به

جدیدترین روش علمیه افزایش طول و قطر الت تناسلی با بیش از6500 تجربه موفق در ایران. توضیحاتی در مورد اصل پکیچ: این پکیج آموزشی شامل ۸ فیلم و ۴ فایل پی دی اف آموزشی است که بعد از واریز لینک دانلود فایل برای شما باز میشود و میتوانید فیلم ها و فایل های آموزشی ...

خرید و دانلود کتاب آیین نگارش مقاله پژوهشی دکتر

خرید و دانلود کتاب آیین نگارش مقاله پژوهشی دکتر

مشخصات و قیمت و خرید و دانلود کتاب آیین نگارش مقاله علمی پژوهشی دکتر محمود فتوحی 98 صفحه شامل تحقیق و یادداشت برداری و روشهای مستندسازی و کتاب شناسی و منابع الکترونیکی pdf کتاب آیین نگارش اثر محمود فتوحی این کتاب مقاله علمی ـ پژوهشی را به منزله رسانه اصلی ...

کتاب اندازه گیری سنجش و ارزشیابی آموزشی ✍ دکتر

کتاب اندازه گیری سنجش و ارزشیابی آموزشی ✍ دکتر

کتاب اندازه گیری سنجش و ارزشیابی آموزشی✍ دکتر سیف ...

کتاب کامل روانشناسی تصویر ذهنی (سایکوسیبرنتیک،

کتاب کامل روانشناسی تصویر ذهنی (سایکوسیبرنتیک،

کتاب کامل روانشناسی تصویر ذهنی سایکوسیبرنتیک، علم کنترل ذهن مولف: ماکسول مالتز مترجم: مهدی قراچه داغی مناسب برای گرایش های مختلف رشته روانشناسی فرمت فایل: pdf تعداد صفحات: 329 ...

دانلود کتاب کامل روانشناسی تصویر ذهنی - pdf -

دانلود کتاب کامل روانشناسی تصویر ذهنی - pdf -

دانلود کتاب کامل روانشناسی تصویر ذهنی - pdf - (سایکوسیبرنتیک، علم کنترل ذهن) ماکسول مالتز کتاب کامل روانشناسی تصویر ذهنــی سایکوسیبرنتیک، علم کنترل ذهن مولف: ماکسول مالتز مترجم: مهدی قراچه داغی مناسب برای گرایش های مختلف رشته روانشناسی فرمت فایل: pdf تعداد صفحات: 329 ...

دانلود رایگان کتاب اصول سرپرستی ناصر صدرا

دانلود رایگان کتاب اصول سرپرستی ناصر صدرا

حضرت علي (ع) نقش سرپرست در جامعه را به سه چيز تشبيه کرده اند: 1. نخ تسبيح: که اگر پاره شود، دانه ها از هم پراکنده مي شوند (نقش هماهنگي). 2. عمود خيمه: که اگر شکسته شود، خيمه فرو مي نشيند (نقش بنيادي). 3. محور وسط سنگ آسياب: که اگر از جا کنده شود، سنگ روي سنگ بند نميشود نقش محوري). سرپرستي ...

مشخصات و قیمت و خرید و دانلود حل تمرین و حل

مشخصات و قیمت و خرید و دانلود حل تمرین و حل

مشخصات و قیمت و خرید و دانلود حل تمرین و حل المسائل کتاب جبر خطی مایکل اونان همراه با اصل کتاب pdf 4 فصل حل المسائل در 4 فایل pdf در خدمت شما عزیزان قرار گرفته می شود همراه با اصل کتاب که در فایل pdf جداگانه به شما ارائه می گردد راهنما و تشریح مسائل جبر خطی مایکل ...

دانلود رایگان کتاب شفای کودک درون pdf

دانلود رایگان کتاب شفای کودک درون pdf

معرفی کتاب:(شفای کودک درون) کتاب شفای کودک درون نوشته ی لوسیا کاپاچیونه» و ترجمه ی گیتی خوشدل» است.(شفای کودک درون) این کتاب کمکتان می کند لغایت شادمانه گذشته را خلاص کنید و هوشیارانه در این لحظه حضور یابید.(شفای کودک درون) درر بخشی ااز متن ااین کتااب می خواانید: همه ی ماا ...

دانلود رایگان کتاب فراسوی شفای زندگی(پرفروش ترین

دانلود رایگان کتاب فراسوی شفای زندگی(پرفروش ترین

کتاب فراسوی شفای زندگی این کتاب شامل ۱۰ فصل است: ❣️فصل اول : سخن من با شما ( آغاز تغییرات بزرگ _ هدیه ۱۰۰ درصد تخفیف )❣️فصل دوم : داستان آشنایی من با قوانین کیهان ( داستان آشنایی من با قوانین _ رایگان )❣️فصل سوم: قدرتمند ترین قوانین آفرینش ( درک قوانین حاکم بر خلقت خداوند از ...

دانلود رایگان کتاب فراگرد تنظیم تا کنترل بودجه pdf

دانلود رایگان کتاب فراگرد تنظیم تا کنترل بودجه pdf

معرفی کتاب:(فراگرد تنظیم تا کنترل بودجه) نویسنده:اسفندیار فرج وند تعداد صفحات:209 حجم فایل:3مگابایت فرمت کتاب:پی دی افpdf(کیفیت عالی) زبان کتاب:فارسی سفارش کتاب(pdf,چاپی)و پشتیبانی تلگرام:09103894814 ...

GTA V برای اندروید

GTA V برای اندروید

دانلود بازی GTA V برای اندروید بازی Grand Theft Auto که به اختصار آن را GTA نیز مینامند یکی از پرطرفدار ترین بازی های سبک اکشن و جنگی برای کامپیوتر است که کاربران کامپیوتر و کنسول هایی نظیر Play Station و Xbox خاطرات زیادی از آن را به خاطر دارند. امروز نسخه اندرویدی این بازی را برای شما آماده ...

خرید و دانلود کتاب pdf فقه استدلالی ترجمه تحریر

خرید و دانلود کتاب pdf فقه استدلالی ترجمه تحریر

خرید و دانلود کتاب pdf فقه استدلالی ترجمه تحریر الروضه فی شرح اللمعه نوشته علیرضا امینی و محمدرضا آیتی ترجمه سیدمهدی دادمرزی 53 فصل در 702صفحه فقه استدلالی (ترجمه تحریرالروضه فی شرح اللمعه) اثر سید مهدی دادمرزی کتاب فقه استدلالی ...

دانلود کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام تالیف محمد

دانلود کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام تالیف محمد

عنوان فایل: دانلود کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام تالیف محمد نصیری ویراست دوم نوع فایل: PDF شرح مختصر: دانلود کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام عنوان کتابی است نوشته محمد نصیری که در بیشتر دانشگاه های کشور برای تدریس مبحث بررسی تاریخ دوره ابتدایی اسلام و سرگذشت زندگی پیامبر (ص) تا ...

کتاب سایکو سایبرنتیک اثر ماکسول مالتز

کتاب سایکو سایبرنتیک اثر ماکسول مالتز

نام کتاب: کتاب سایکو سایبرنتیک اثر ماکسول مالتز حجم کتاب: 5 مگابایت تعداد صفحات: 439 فرمت کتاب: pdf نویسنده: ماکسول مالتز مترجم: مهدی قراچه داغی زبان: فارسی مقدمه: زمانی از چارلی چاپلین پرسیدند حرکت هنری در صحنه ی سینما چیست جواب داد:». حرکتی است که اگر آن ...

کتاب کامل نظریه های شخصیت شولتز ترجمه یحیی سید

کتاب کامل نظریه های شخصیت شولتز ترجمه یحیی سید

کتاب کامل نظریه های شخصیت شولتز ترجمه یحیی سید محمدی مولفان: دوان پی. شولتز سیدنی اِلِن شولتزمترجم: یحیی سیدمحمّدی جامع ترین کتاب روانشناسی شخصیت منبع کارشناسی ارشد و دکتری فرمت فایل:pdf تعداد صفحات: 569 ...

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو

دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات مسجدنما همیشه دنبال این بودی یه جایی باشه تا راحت بتونی محتوای مطمئن با طراحی خوب را پیدا کنی؟ همیشه دنبال این بودی یکی کارهای محتوایی را ناظر به مسائل روز انجام بده و دغدغه تأمین محتوا را نداشته باشی؟ همیشه دوست داشتی ...

دانلود کتاب جادوی انضباط شخصی (کتاب صوتی) نوشته

دانلود کتاب جادوی انضباط شخصی (کتاب صوتی) نوشته

کتاب صوتی جادوی انضباط شخصی : برایان تریسی نویسنده این کتاب، بهترین کسی است که می‌ تواند درباره‌ ی انضباط فردی و قدرت انضباط فردی بنویسد، زیرا او در زندگی خودش به شدت منظم است و اطلاعات جامع و کاملی درباره‌ی مزایای نظم داشتن دارد. با این پیش‌ زمینه برایان تریسی کتاب ...

کتاب کامل سنجش و اندازه گیری مدرسان شریف (ویژه

کتاب کامل سنجش و اندازه گیری مدرسان شریف (ویژه

کتاب کامل سنجش و اندازه گیری مدرسان شریف مولف: اعظم کائیدی مناسب برای کنکور کارشناسی ارشد، دکتری و آزمون استخدامی آموزش و پرورش فرمت فایل: pdf تعداد صفحات: 260 ...

دانلود کتاب دانش خانواده و جمعیت پیام نور

پی دی اف کامل کتاب دانش خانواده و جمعیت پیام نور تعداد صفحات :245 همراه نمونه سوال با جواب ...

کتاب جادوی باور اثر کلود مایرون بریستول

کتاب جادوی باور اثر کلود مایرون بریستول

نسخه پی دی اف حجم: 10 مگابایت تعداد صفحه: 336 توضیحات کتاب: آیا به نظر شما قدرت، عامل و یا علم خاصی وجود دارد که تنها بخش محدودی ازمردم به این قدرت مافوق تصور دسترسی داشته و با استفاده از این ابزار زندگی سازنه تنها همه مشکلات خود را برطرف می کنند بلکه به سعادت و ثروتی دست می ...

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "" می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما